آخرین اخبار
دهرویه در گفتگو با ایسنا:

چشم‌انداز روشن سازمان همیاری شهرداری‌های استان سمنان

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان سمنان از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بازدید کرد.
اشتراک گذاری
08 بهمن 1402
316 بازدید
کد مطلب : 5519

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان سمنان معتقد است که با اقدامات انجام شده طی این سال‌ها، یک چشم‌انداز بسیار روشن پیش روی این نهاد استانی قرار دارد.

حمید دهرویه مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان سمنان در قالب سلسله نشست‌های خبری «مشارکت قوی، ایران قوی» با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا به تشریح دستاوردها و عملکرد این سازمان در بخش‌های مختلف عمرانی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری در چند سال اخیر پرداخت و اظهار کرد: با ریل گذاری صورت گرفته یک افق روشن پیش روی این سازمان در استان قرار دارد.

وی با بیان اینکه سازمان همیاری شهرداری‌ها در سمنان از سال ۱۳۷۹ و با هدف همیاری شهرداری‌های سطح استان راه‌اندازی شد، افزود: این سازمان که شهرداری‌های استان سهامداران اصلی آن محسوب می‌شوند، در این سه دهه فراز و فرودهای زیادی داشته است. در واقع در برخی مقاطع عملکرد خوب و مناسبی داشته و در برخی مقاطع نیز فعالیت های آن به دلیل کم‌توجهی مسئولان، کم‌رنگ بوده است.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با اشاره به تقسیم‌بندی دوران فعالیت این سازمان شهری به چندین دوره، تصریح کرد: سازمان همیاری شهرداری‌های استان در پنج سال اخیر عملکرد قابل قبولی داشته و با یک جهش جدی روبرو بوده است.
وی مهمترین عامل موثر در این جهش عملکردی را حمایت‌های مسئولان ارشد استان ارزیابی و خاطرنشان کرد: جدا از تلاش همکاران ما در این سازمان، حمایت ها و پشتیبانی‌های مسئولان استان و خصوصا استاندار و معاون عمرانی استاندار نقش مهمی در توفیقات اخیر این دستگاه استانی داشته است.

دهرویه با اذعان به اینکه همیاری شهرداری های استان در شمار همیاری‌های درجه سه کشور تقسیم‌بندی شده، ادامه داد: اگر چه از نظر چارت های مرسوم، سازمان همیاری شهرداری‌های استان در شمار سازمان همیاری شهرداری‌های درجه سه کشور قرار دارد اما طی این پنج سال و خصوصا در چند سال اخیر پا به پا و شانه به شانه سازمان همیاری استان‌های بزرگ کشور حرکت کرده و همین منجر به ایجاد یک جهش در سازمان در این دوره شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی سازمان همیاری‌ها در این دوره در شرایط دشواری قرار داشتند، افزود: خوشبختانه در مقطعی که به دلایل متعدد سازمان همیاری شهرداری در برخی استان‌ها تا آستانه ورشکستگی پیش رفتند سازمان همیاری شهرداری‌های استان سمنان با اتکا به همکاری و تعامل مدیران استان چه از نظر منابع مالی و چه اجرای پروژه‌ها و چه در حوزه بازرگانی و…با یک جهش روبرو بوده است.

تامین تجهیزات برای ۱۵ شهرداری از شهرداری‌های بیست‌گانه استان

دهرویه به اجرای ده‌ها پروژه در داخل و خارج استان از سوی این سازمان اشاره و خاطرنشان کرد: اخیرا فاز اول و دوم پروژه میدان قومس را تحویل دادیم. همچنین فاز سوم پروژه پل خیرآباد نیز که در اتصال خیرباد و سمنان و عبور و مرور مردم نقش مهمی دارد، از دیگر پروژه‌های اجرا شده در سازمان همیاری شهرداری های استان است.

وی از جهش در فعالیت های بازرگانی این سازمان در استان خبر داد و گفت: خوشبختانه امسال تامین لوازم ۱۵ شهرداری از شهرداری‌های بیست‌گانه استان را انجام دادیم.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با اشاره به موفقیت های این سازمان در بخش بازرگانی ادامه داد: پیش‌بینی ما در این تامین ۳۰ میلیارد تومان برای شهرداری ها بود که از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۴۰ میلیارد در این بخش تامین اعتبار شده که فراتر از افق پیش‌بینی شده در طلیعه سال است.

وی با اشاره به مدیریت سازمان همیاری شهرداری‌های استان در سه شهرک صنعتی استان گفت: از نظر من بزرگترین و مهمترین کاری که در سازمان طی این سال‌ها صورت گرفته، سامان‌دهی این سه شهرک صنعتی است.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان سمنان با بیان اینکه ما هیچ تخصیصی بابت کار در این سه شهرک صنعتی نداشتیم، اضافه کرد: متاسفانه در گذشته این شهرک ها برخلاف اصول و قوانین به سازمان واگذار شده بود و تقریبا هیچ زمینی هم برای سازمان در هیچکدام از سه شهرک صنعتی باقی نمانده بود.
وی با بیان اینکه شهرک های صنعتی دیگر معمولا از خدمات دولت بهره‌مند می شوند، افزود: ما نه تنها از خدمات دولتی در این بخش بی‌بهره بودیم بلکه هیچ زمینی هم برای فروش و درآمدزایی برای ارائه خدمت در شهرک ها نداشتیم. در حقیقت این شهرک ها یک بار سنگین بر دوش سازمان بود که با مدیریتی که شد از محل منابع داخلی سازمان خدمات خوبی به فعالان صنعتی ارائه دادیم.

وی با بیان اینکه قرار است که در سفر دوم رئیس جمهور به استان منابعی به این شهرک ها اختصاص یابد، گفت: خوشبختانه مسئولان استان در این بخش از سازمان و صاحبان صنایع حمایت می کنند و لذا در تلاشیم که با تحقق این مهم یک جهش مضاعف در روند خدمات‌دهی به صنایع حاضر در این سه شهرک صنعتی ارائه دهیم.

دهرویه از دیوارکشی شهرک صنعتی فجر در این دوره خبر داد و افزود: این طرح با هزینه کرد ۶ میلیارد تومان انجام شد و خوشبختانه مشکلات صنایع در بحث سرقت‌ها ، افزایش رضایتمندی و تامین امنیت ارتقاء یافت.

وی از تلاش برای خدمات‌دهی به شهرک صنعتی جت‌آباد در ایوانکی خبر داد و خاطرنشان کرد: این شهرک صنعتی در مسیر پرتردد تهران-سمنان -مشهد واقع شده و در این دوره تلاش شد که علاوه بر ساماندهی شهرک ، یک سردرب مناسب با معماری اساتید برجسته این حوزه برای شهرک ساخته شد.

دهرویه از پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی این پروژه خبر داد و افزود: تلاش بر این است که با تکمیل پروژه به زودی به بهره‌برداری برسید. ضمن اینکه چه در این شهرک و چه در دیگر شهرک های صنعتی تحت مدیریت نیز در زمینه آسفالت معابر، جدول‌گذاری و ایجاد برخی زیرساخت‌های شهری و..، اقدامات درخور توجهی انجام شد. اگرچه معتقدیم که باید سطح خدمات‌دهی و رضایتمندی صاحبان صنایع در شهرک‌های صنعتی را باید افزایش دهیم.

شهرک صنعتی جنت‌آباد توسعه می‌یابد

وی از معضل کم‌آبی در برخی از شهرک های صنعتی سه‌گانه تحت مدیریت این سازمان خبر داد و گفت: در این چند سال با اقداماتی که صورت گرفت زمینه برای اشتغال و فعال سازی برخی صنایع جدید نیز فراهم شده است. البته باید امسال اعتبارات بیشتری در شهرک های صنعتی پیش‌بینی کنیم تا سطح خدمات‌دهی در هر سه شهرک را افزایش دهیم.

وی از برنامه‌ریزی برای توسعه برخی شهرک های مستعد خبر داد و گفت: قرار است که ۲۷ هکتار به اراضی شهرک صنعتی جنت‌آباد افزوده شود که این توسعه می‌تواند به بهبود شرایط در این شهرک صنعتی کمک کند.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با اشاره به کمبود منابع آبی در این شهرک از تلاش برای حل مشکلات صاحبان صنایع خبر داد.

دهرویه با بیان اینکه این شهرک صنعتی فاقد سیستم فاضلاب است، ادامه داد: خبر خوب برای صنایع مستقر در این شهرک صنعتی این است که قرار است با منابع به دست آمده از توسعه شهرک، سیستم فاضلاب شهرک را ایجاد کنیم. این طرح به دلیل برخی مشکلات اداری حدود ۱.۵ سال با مشکل مواجه شد اما با همکاری و تعامل مسوولان خوشبختانه همین روز گذشته سازمان اراضی کشور از حل مشکلات این طرح خبر داد.

روند صعودی تحقق بودجه در همیاری شهرداری‌های استان

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های این استان وعده داد: سال آینده هم طرح فاضلاب شهرک صنعتی ساماندهی می‌شود و هم از محل درآمد اراضی داده شده به شهرک زمینه برای افزایش سطح خدمات‌دهی در این مجموعه صنعتی بیش از پیش فراهم خواهد شد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان به روند رو به رشد بودجه سازمان از سال ۹۷ تا کنون پرداخت و گفت:  بودجه سالانه سازمان در سال ۹۷، حدودا ۱۴ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که همان سال اول حضور آن را از ۱۴ میلیارد تومان به ۲۷ میلیارد تومان افزایش دادیم و این روند طی این پنج سال همواره با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است.
وی ادامه داد: بودجه سازمان از ۱۴ میلیارد تومان در سال نخست حضور ما امسال به افزون بر ۱۹۰ میلیارد تومان رسیده اما هر سال میزان بودجه تحقق یافته به مراتب بیشتر از رقم پیش بینی شده بوده است همین امسال بودجه محقق شده سازمان تا کنون بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه شهرک های صنعتی تحت مدیریت سازمان وضعیت مناسبی پیدا کردند خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد اراضی شهرک های صنعتی تعیین تکلیف شدند.

فسخ قرارداد ۱۲ هکتار از اراضی شهرک های صنعتی

وی با اشاره به فسخ برخی از قراردادها در این شهرک ها گفت: امسال بیش از ۱۲ هکتار زمین در سه شهرک صنعتی فسخ قرارداد شد. در این بخش نیز تلاش شد که تعامل لازم صورت گیرد و به جای مسیر طولانی دادگاه با طرف های قرارداد توافق صورت گرفت و خوشبختانه اراضی نیز آزاد و زمینه برای استقرار واحدهای جدید و کمک به صنعت فراهم شد.

وی اظهارامیدواری کرد: همه اراضی را تا سال ۱۴۰۵ تعیین تکلیف کنیم. البته بیش از ۹۰ درصد زمین های آزاد شده در این پنج سال نیز ساخته شدند و تنها ۱۰ درصد آنها باقیمانده است.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان ادامه داد: به دنبال این هستیم که تمامی زیرساخت های لازم در این شهرک‌های صنعتی را طی یک بازه زمانی مناسب، تکمیل و آنها را تحویل دهیم.

وی از ایجاد واحدهای کارگاهی برای اولین بار در این شهرک ها خبر داد و گفت: با اجرای این روش ارزش‌افزوده مناسبی ایجاد و اراضی و واحدها نیز واگذار شد.

دهرویه از اجرای فیبرنوری ۱۰۰درصدی در شهرک صنعتی جنت آباد خبر داد و اظهار کرد: هم سازمان همیاری و هم صاحبان صنایع در شهرک ها در این بخش همکاری بسیار خوبی داشتند و سبب شد که مشکلات ارتباطی شهرک‌ها کاملا مرتفع و حل شود.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان سمنان با بیان اینکه طی سال های ۱۴۰۱ و ۴۰۲ موسسه همیار تولید این سازمان با یک جهش بسیار خوب روبرو بوده اضافه کرد:ئقرار بود که تا دهه فجر امسال هم معدن نمک و هم دستگاه سنگ آهک به بهره برداری برسد که به دلایلی انجام نشد. البته سنگ معدن به طور حتم تا پایان امسال افتتاح خواهد شد.

تولید اولین بتن با استفاده از مصالح کوهی

دهرویه از تولید اولین بتن با استفاده از مصالح کوهی خبر داد و گفت: مقاومت این نوع مصالح به مراتب بیشتر از بتن‌های آبرفتی است. ضمن اینکه امسال فروش سنگ آهن با افزایش بیش از ۲۵ درصدی روبرو شد و خوشبختانه مصالح مورد نیاز پنج کارخانه سیمان موجود در استان و مناطق همجوار استان تامین شد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با اشاره به سیاست های خوب دولت سیزدهم در حوزه تولید مسکن گفت: در همین ارتباط یک مجموعه ۶۲ واحدی در شهرک روزیه سمنان آغاز شد که ۲۱ هزار متر مربع فضای مسکونی دارد. همچنین چندین پروژه مسکونی دیگر نیز انجام و یا در حال انجام است.

وی با بیان اینکه علاوه بر این ۱۲ هزار متر مربع فضای مسکونی در حال ساخت دیگر نیز در دست اجرا داریم گفت: با تلاش همکاری، طی این چند سال اقدامات بسیار خوبی در سازمان اجرایی شده است.

دهرویه با بیان اینکه سازمان همیاری استان نباید به عقب برگردد گفت: افق پیش روی سازمان یک افق روشن است. خوشبختانه با همراهی مسئولان ارشد استان ریل‌گذاری خوبی صورت گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به در پیش بودن انتخابات اشاره و تصریح کرد: بی تردید مشارکت حداکثری مردم در انتخابات به شکل گیری یک مجلس قوی در کشور کمک می کند.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه مردم استان سمنان همواره مشارکت بالایی در انتخابات مختلف داشته اند گفت: ان شاء الله در ۱۱ اسفندماه امسال نیز چه در سطح ملی و چه در استان با حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای، شاهد یک حماسه دیگر در کشور و استان خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *